sobota, 1 września 2012

Bridge Linux 2012.8 i systemd

Jak zainteresowanym wiadomo, dostępna jest następna kompilacja Bridge Linux, oznaczona 2012.8. Instalacja przebiega tak samo, jak w wersji 2012.5, ale domyślnie instalowany jest GRUB2. W moim przypadku po restarcie okazało się, że bootmenedżer poprawnie się nie zainstalował. Musiałem więc jeszcze raz uruchomić komputer z wypalonej instalki Bridge'a i wklepać trochę kodu:

sudo mount /dev/sda2 /mnt -o rw
cd /mnt
sudo mount -t proc proc proc/
sudo mount -t sysfs sys sys/
sudo mount -o bind /dev dev/
sudo mount -t devpts pts dev/pts/
chroot . /bin/bash
- po tych operacjach można zainstalować GRUBA2 tak jak potrzeba, np.:
grub-install --target=i386-pc --recheck --force /dev/sda[2]
grub-mkconfig -o /boot/grub/grub.cfg
exit
- powyższe polecenia instalują GRUBa na dysku /dev/sda albo w MBR (/dev/sda), albo na wybranej partycji (/dev/sda2). Po restarcie wszystko powinno działać.

Po udanej instalacji, jak zwykle uruchomi się skrypt konfiguracyjny, który ustawia m.in. repozytoria i uruchamia procedurę aktualizacji. Tym razem przebiega ona bez większych problemów, ale jak się okazuje Bridge nadal używa "starego" pliku konfiguracyjnego /etc/rc.conf. Ponieważ ArchLinux stopniowo rezygnuje ze skryptów startowych sysvinit na rzecz systemd, należy je jednak utworzyć. W poście Bridge Linux 2012.5 - konfiguracja opisałem, które pliki są potrzebne. Po ich utworzeniu plik /etc/rc.conf można ograniczyć do wpisu:
DAEMONS=(dbus networkmanager syslog-ng @alsa)
- czyli określenia usług uruchamianych podczas startu systemu.

Systemd

Przejście Archa na mechanizm startowy systemd niesie ze sobą przede wszytskim przyśpieszenie uruchamiania i wyłączania systemu (w moim przypadku system uruchamia się w trybie GUI 10 sekund). Jednak żeby tak się stało, trzeba skonfigurować kilka rzeczy. Na początek w pliku /etc/environment dopisujemy:
LANG=pl_PL.utf8
- następnie w pliku /etc/default/grub jedną linię uzupełniamy:
GRUB_CMDLINE_LINUX_DEFAULT="quiet init=/bin/systemd"

Trzeba jeszcze zaktualizować plik konfiguracyjny GRUBa, czyli: sudo grub-mkconfig -o /boot/grub/grub.cfg.
Teraz można skonfigurować domyślny poziom (ang. target) uruchamiania się systemu i start graficznego menedżera logowania:
systemctl enable graphical.target
systemctl enable lxdm.service

Pozostaje restart i... obserwowanie szybszego startu systemu... Na koniec warto dodać, że powyższe zmiany nie porzucają jeszcze całkowicie mechanizmu sysvinit i jego skryptów konfiguracyjnych. Jak całkowicie przejść na systemd, napiszę niedługo.

Aktualizacja: Czysty systemd w Bridge Linux 2012.8.

1 komentarz:

Co myślisz, co czujesz?