środa, 15 maja 2013

Brzydkie czcionki w Linuksie

Na wielu forach internetowych można natknąć się na wpisy, w których użytkownicy systemów opartych na Linuksie narzekają na sposób renderowania czcionek. Biorąc pod uwagę liczbę możliwych konfiguracji kart graficznych i monitorów, nie powinno to dziwić. A propos, w systemie Windows (7, 8, ale nie pod XP(!)) również dzieją się takie rzeczy, np. w konfiguracjach zintegrowanej grafiki AMD ATI i niektórych monitorów (np. Samsunga) o natywnej rozdzielczości 1366x768.

Środowisko XFCE

W środowisku XFCE wybieramy Ustawienia/Wygląd/Czcionki. Włączamy, jeżeli nie zaznaczono, "Antyaliasing", i eksperymentujemy z ustawieniami "Przyciąganie do siatki" oraz "Układ podpikseli" – tu zazwyczaj ustawiamy "RGB". Jako czcionkę interfejsu polecić można "Liberation Sans" lub "Droid Sans".

Archlinux

Jeżeli ustawienia oferowane przez środowisko nie zaspokajają potrzeb, spróbujmy doinstalować pakiety dostępne w repozytorium AUR, zawierające biblioteki i konfiguracje czcionek z Ubuntu.
Na początku warto zainstalować menedżera pakietów obsługującego repo AUR, może to być np. packer (używany domyślnie np. w Bridge Linux) lub yaourt. Wybrany menedżer trzeba zainstalować ręcznie:
  • sudo pacman -S base-devel – instalujemy pakiet deweloperski
  • mkdir ~/builds – tworzymy katalog roboczy do zbudowania pakietu instalacyjnego
  • pobieramy archiwum (tarball) wybranego menedżera i zapisujemy w utworzonym powyżej katalogu
  • cd ~/builds; tar -xvzf packer(yaourt).tar.gz – rozpakowujemy pobrane archiwum
  • makepkg -s – tworzymy pakiet instalacyjny godząc się na zainstalowanie (-s) potrzebnych zależności
  • sudo pacman -U packer.x.pkg.tar.xz – instalujemy utworzoną paczkę
Od tej pory do instalacji pakietów z AUR (i nie tylko) możemy używać zainstalowanego menedżera. Aby zainstalować wspomniane wyżej pakiety do obsługi czcionek wydajemy polecenia:
  • sudo packer (yaourt) -S fontconfig-ubuntu freetype2-ubuntu cairo-ubuntu libxft-ubuntu
Podczas budowania pakietów wciskamy 'n' na pytania, czy chcemy przeglądać skrypty budujące, oraz 't' na pytanie, czy zainstalować pakiet i ewentualnie zastąpić pakiety standardowe (mają takie same nazwy, ale bez przyrostka "-ubuntu").
W razie problemów zawsze warto przeczytać artykuł nt. konfiguracji czcionek w Archu. Przywrócenie oryginalnych pakietów umożliwia polecenie:
  • sudo pacman -S --asdeps fontconfig freetype2 cairo libxft

Debian

Prostym sposobem na poprawę  jakości wyświetlania czcionek w jest podmienienie konfiguracji czcionek plikami z pakietu przygotowanego dla Ubuntu.
  • ściągamy pakiet fontconfig-config z ostatniego wydania Ubuntu (teraz: 13.04)
  • sudo cp -r /etc/fonts /etc/fonts.debian – archiwizujemy konfigurację Debiana
  • dpkg -x fontconfig-config_2.10.2-0ubuntu2_all.deb ~/tmp – rozpakowujemy pakiet instalacyjny do utworzonego wcześniej katalogu
  • sudo cp -r ~/tmp/etc/fonts /etc – kopiujemy pliki konfiguracyjne
  • sudo chown -R root:root /etc/fonts – ustawienie właściwych uprawnień
Dwie ostatnie operacje łatwiej wykonać za pomocą konsolowego menedżera Midnight Commander. Po ponownym zalogowaniu się i ewentualnym dostrojeniu ustawień (patrz wyżej), jakość czcionek powinna się poprawić.

środa, 8 maja 2013

Archlinux - brak ikon w Evince 3.8

Wraz z aktualizacją środowiska Gnome do wersji 3.8, uaktualnieniu podlega również wykorzystywana również w instalacjach z innymi środwiskami przeglądarka plików pdf Evince, w wyniku czego program uruchamia się bez ikon, tzn. zamiast oznaczeń narzędzi na pasku widoczne są czerwone krzyżyki. Rozwiązanie jest proste, należy ponownie zainstalować bibliotekę librsvg: sudo pacman -S librsvg.